Asiakaskertomus Pelastuskoirat Ry

Asiakaskertomus: Pelastuskoirat ry

Zervant tukee Keski-Suomen pelastuskoirat yhdistystä heidän toiminnassaan. Tässä artikkelissa kerromme hieman lisätietoja yhdistyksen toiminnasta. Puheenjohtaja Mikko Koljander vastasi meidän haastattelukysymyksiin.

Keski-Suomen pelastuskoirat on yhdistys, joka on perustettu vuonna 2004 edistämään koirien käyttöä yhteiskunnan käytössä pelastuskoirina. Toiminta perustuu vapaaehtoisuuteen ja on täysin voittoa tavoittelematon yhdistys. Yleensä jäsenille tapa yhdistää rakas koiraharrastus vapaaehtoisen toisten auttamisen kanssa. Keski-Suomen pelastuskoirat kouluttaa koiria ja niiden ohjaajia viranomaisten avuksi.

Keski-Suomen Pelastuskoirat kuuluu Suomen Pelastuskoiraliittoon (SPeKL) ja on osana Vapaaehtoista Pelastuspalvelua (Vapepa). Suomen Pelastuskoiraliitossa oli vuonna 2015 30 jäsenyhdistystä, 27 hälytysryhmää, 410 jäsentä ja 112 hälytyskoiraa.

Mikko Koljander

Miten pelastuskoiraksi pääsee?

Pelastuskoiratoiminta vaatii pitkäjänteistä sitoutumista koiran kouluttamiseen. Koiran ja ohjaajan kouluttaminen hälytysryhmäkelpoiseksi koirakoksi vaatii 2-4 vuotta aikaa ja harjoituksia pitää tehdä vähintään kerran viikossa. Suurin osa toiminnasta liittyy koulutuksiin ja harjoitteluun (haku, jälki, raunio). Hälytyksiä Keski-Suomen Pelastuskoirat ry:llä vuonna 2015 oli yhteensä 27 kpl. Hälytysryhmäkelpoisia koirakoita vuonna 2015 oli kolmella ohjaajalla yhteensä neljä koiraa.

Vaatimuksena hälytysryhmäkelpoiselle koirakolle (koira + ohjaaja) on:

1) Koiralla vähintään toisesta lajista suoritettuna molemmat Pelastuskoiraliiton alaiset loppukokeet (haku tai jälki)

2) Koiran Viranomaistarkastus (VIRTA) suoritettu hyväksytysti

3) Koiraharrastuksen ja vapaaehtoisen auttamisen yhdistäminen

4) Myös toisen lajin peruskoe suositeltava (haku tai jälki).

5) Ohjaaja suorittanut etsintäkurssin, ensiapu 1 -kurssi (EA1) tai vastaavat tiedot

6) Ohjaajalla viestintävälineiden käyttötaito sekä suunnistustaito

Mikko kertoo, että hälytysten määrä on kasvanut vuosi vuodelta. Yhdistyksen perustamisvuonna 2004 koko Suomessa hälytyksiä oli alle 100 kappaletta. Vuonna 2015 hälytyksiä oli jo 242 kappaletta. Suomessa on entistä enemmän fyysisesti hyväkuntoisia dementoituneita vanhuksia, jotka joutuvat eksyksiin. Etsintöjen määrä on kasvussa, vaikka älypuhelimet ja niiden paikannussovellukset ovat nykyisin jo arkipäivää. Vaikeinta töissä on Mikon mielestä yhdistystoiminnan rahoittaminen, ulkopuolisten koulutusten hankkiminen ja tarvittavien varusteiden hankinta.

Oletko kiinnostunut liittymään?

Pelastuskoiratoiminnasta kiinnostunut voi tulla tutustumaan toimintaan viikoittain järjestettävissä harjoituksissa. Tämän jälkeen henkilö osallistuu aktiivisesti vuoden kannatusjäsenyyden kautta yhdistyksen toimintaan. Uudet kannatusjäsenet osallistuvat säännöllisesti harjoituksiin ja pelastuskoirakokeiden järjestämiseen muiden yhdistyksen jäsenten kanssa. Vuoden jälkeen henkilö on mahdollista hakea varsinaista jäsenyyttä.

Pelastuskoiran kouluttamiseen tarvitaan paljon aikaa, varusteita sekä harjoitusmaastoja, raunioita ja rakennuksia. Myös yhdistys järjestää pelastuskoiraliiton alaisia pelastuskoirakokeita, joissa koirakoiden (ohjaaja + koira) tasoa tarkastetaan.

Zervant ja yhdistystoiminta

Mikolla oli hyvä käsitys Zervantista jo ennen kuin yhdistys otti palvelun käyttöönsä.

 ”On hienoa, että Zervant Oy tukee toimintaamme ja saamme helpotusta hallinnon pyörittämiseen. Voimme keskittyä päätehtäväämme pelastuskoiratoimintaan.”

Mikko suosittelisi Zervantia myös muille yrittäjille, sillä se on helppokäyttöinen ja laskujen hallinta ja tilinpäätösten tekeminen onnistuvat helposti.